,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
BİLİŞİM SUÇLARI-İNTERNET SUÇLARI ŞİKAYET USULÜ / 24-10-2013
BİLİŞİM SUÇLARI-İNTERNET SUÇLARI ŞİKAYET USULÜ

GENEL BİLGİLERİ

A. BİLEŞİM SUÇLARI

B. İNTERNET SUÇLARI

C. İNTERNET SUÇ DUYURUSU NEREYE NASIL YAPILIR

Bilişim sistemine girme (YÜR. TAR.: 01.06.2005)

MADDE 243

• (1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. (SULH CEZA MAHK.)

• (2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

• (3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. (SULH CEZA MAHK.)

MADDE 244

• (1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)

• (2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (ASLİYE CEZA MAHK.)

• (3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

• (4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur. (ASLİYE CEZA MAHK.)


 

 
Bugün Tekil: 188 Bugün Çoğul: 507 Dün Tekil: 1327 Toplam Tekil: 1636012 Toplam Çoğul: 4047567
        Dataişlem