,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
BİR DEFALIK ALDATMA BOŞANMA NEDENİ DEĞİLDİR YARGITAY KARARI / 10-04-2014

BİR DEFALIK ALDATMA BOŞANMA NEDENİ DEĞİLDİR YARGITAY KARARI

YARGITAY´IN BİR KERELİK ALDATMA,HAYSİYETSİZ YAŞAM SÜRME (TMK MD.163) İLE İLGİLİ İNTERNET MEDYASINDA ÇOK TARTIŞILAN KARARI:

Hukukçu olmayanların mahkeme kararlarını yorumları, kararda kastedilenin tam aksine  sonuçlara varmalarına neden oluyor. Bunu bana düşündürten şey bugün internet sitelerinde yer alan “Bir Defalık Aldatmadan Bir Şey Olmaz “ “Yargıtay’dan Şok Karar; Bir Defa Aldatmak Boşanma Nedeni Değil” , “Yargıtay’dan Bir Kereden Bir şey Olmaz Kararı “ gibi başlıklarla duyurulan haberdi.

Oysa, haberde alıntılanmış karar bölümleri okunduğunda Yargıtay’ın bir defalık yahut süreklilik göstermeyen aldatmanın boşanma nedeni olamayacağını söylemediği tam aksine “evlilik birliğinin temelinden sarsıldığının kabulü için yeterli olduğu” ve MK. Md. 166 kapsamında boşanma talep edilebileceği yönündeydi. Yargıtay’ın söylediği şey bir defalık (süreklilik arz etmeyen)  aldatmalarda “haysiyetsiz hayat sürmeyi” düzenleyen MK Md.163’e dayanılarak boşanma kararı verilemeyeceğidir. Karar bence de doğrudur. Zira MK. Md.163’e dayanabilmek için haysiyetsiz hayat sürme koşulununsüreklilik arz eder şekilde gerçekleşmesi zorunludur. 
Bugün Tekil: 203 Bugün Çoğul: 511 Dün Tekil: 1276 Toplam Tekil: 1637303 Toplam Çoğul: 4049936
        Dataişlem