,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
EVLAT EDİNME / 31-07-2014
 

EVLAT EDİNME

BAHARI TAM ANLAMIYLA HİSSETTİĞİMİZ BU GÜZEL MAYIS AYINDA TÜM ANNELERİMİZİN VE ANNE ADAYLARIMIZIN ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM. BUNDAN TAM 5 YIL 3 AY ÖNCE BEN DE BU TARİFİ İMKÂNSIZ DUYGUYU TATTIM VE ANNE OLDUM. O GÜNDEN SONRA DÜNYAM DEĞİŞTİ. OLGUNLAŞTIM, BÜYÜDÜM, ÇOK YUFKA YÜREKLİ OLDUM. ÇOCUKLARIN HASTA OLMASINA, ANNE BABALARININ AYRILMASINA, HASTANELERDE PARKLARDA, CAMİLERDE TERKEDİLMESİNE HİÇ DAYANAMAZ OLDUM. ÇOCUK ÖLÜMLERİNE AĞLAR OLDUM.  BUNDAN 1-2 AY ÖNCE 2 TANE HABER İZLEDİK ÇOCUĞUNUN DÖVEREK ÖLMESİNE NEDEN OLAN BABALAR GÖRDÜK. İÇİMİZ KALDIRMADI BU BABALARA LANET OKUDUK. NEREDEYSE İDAM CEZASI GERİ GELSİN DİYE YASA TEKLİFİ SUNACAK HALE GELDİK.

BİR YANDAN İNSANLAR ÇOCUKLARINI TERKEDERKEN MAALESEF BİRÇOK İNSAN DA EVLAT EDİNMEK İÇİN SIRA BEKLİYOR. İSTERSENİZ SÖZÜNÜ ETMİŞKEN BU SAYIMIZDA EVLAT EDİNME KONUSUNA DEĞİNELİM.

TÜRK MEDENİ KANUNU EVLAT EDİNMEYİ, MAHKEME KARARI İLE KURULABİLEN BİR HISIMLIK İLİŞKİSİ OLARAK DÜZENLEMİŞTİR. EVLAT EDİNMEK İSTEYEN KİŞİNİN BİZZAT VEYA TUTACAĞI BİR AVUKAT ARACILIĞIYLA KENDİ İKAMETGÂHININ BULUNDUĞU YERDEKİ YETKİLİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE M.K.´NUN 315. MADDESİ UYARINCA "EVLAT EDİNME KARARI" İÇİN BAŞVURUDA BULUNMASI GEREKİR. YETKİLİ MAHKEMEDEN ALINACAK "EVLAT EDİNME” KARARI İLE EVLATLIK İLİŞKİSİ KURULMUŞ OLUR. AŞAĞIDA EVLAT EDİNMENİN ŞARTLARINA VE SONUÇLARINA BAKALIM.

EVLAT EDİNMENİN ŞARTLARI

1.  BAKIM VE EĞİTİM ŞARTI : BİR KÜÇÜĞÜN EVLAT EDİNİLEBİLMESİ İÇİN, EVLAT EDİNEN TARAFINDAN BİR YIL SÜREYLE BAKILMIŞ VE EĞİTİLMİŞ OLMASI GEREKİR. ERGİN VE KISITLILAR İÇİN: BEDENSEL VE ZİHİNSEL ÖZRÜ SEBEBİYLE SÜREKLİ OLARAK YARDIMA MUHTAÇ KİMSE EVLAT EDİNİLECEKSE EVLAT EDİNEN TARAFINDAN EN AZ 5 YILDAN BERİ BAKILIP GÖZETİLMİŞ OLMALIDIR YA DA EVLAT EDİNEN TARAFINDAN KÜÇÜKKEN EN AZ 5 YIL BAKILIP GÖZETİLMİŞ OLMALIDIR VEYA DİĞER HAKLI SEBEPLERİN VARLIĞI VE EN AZ 5 YILDAN BERİ EVLAT EDİNEN İLE AİLE HALİNDE BİRLİKTE YAŞAMAKTA OLMALIDIR. 

 2.     YAŞ ŞARTI: YASA, EVLAT EDİNİLEN İÇİN BİR YAS ŞARTI GEREKTİRMEMİŞ OLUP, BİR KİMSE YAŞI NE OLURSA OLSUN EVLAT EDİNEBİLİR. BUNA KARŞIN, EVLAT EDİNENİN EN AZ 30 YAŞINDA OLMASI GEREKİR. AYRICA EVLAT EDİNEN KİŞİNİN EVLATLIKTAN EN AZ 18 YAS BÜYÜK OLMASI ŞARTTIR.

 3.     EVLİLİK ŞARTI : EŞLERİN BİRLİKTE EVLAT EDİNEBİLMELERİ İÇİN EN AZ BEŞ YILDAN BERİ EVLİ OLMALARI VE 30 YAŞINI DOLDURMUŞ OLMALARI GEREKİR.

 4.    EVLAT EDİNENİN SAHİH NESEPLİ FÜRUNUN (ALTSOYU) BULUNMAMASI ŞARTI: ERGİN VE KISITLILARIN EVLAT EDİNİLEBİLMESİ İÇİN SAHİH NESEPLİ ÇOCUĞUNUN BULUNMASI GEREKİR. KÜÇÜKLERİN EVLAT EDİNİLMESİNDE BU ŞART ARANMAZ.

5.     EVLATLIĞIN MENFAATİ ŞARTI: EVLAT EDİNMEYE HÂKİMİN İZİN VEREBİLMESİ İÇİN, BUNDA EVLAT EDİNİLECEK ÇOCUĞUN MENFAATİ BULUNMASI LAZIMDIR.

 6.     EVLAT EDİNENİN DİĞER ÇOCUKLARININ MENFAATİ ŞARTI: EVLAT EDİNMENİN EVLAT EDİNENİN DİĞER ÇOCUKLARININ YARARLARINI HAKKANİYETE AYKIRI BİR BİÇİMDE ZEDELEMEMESİ GEREKLİDİR. ( M.K. 305)

7.     ÖNCEDEN EVLAT EDİNİLMİŞ OLMAMA ŞARTI: MEDENİ KANUNUN 306. MADDESİNE GÖRE EVLİ OLMAYANLARIN BİRLİKTE EVLAT EDİNMELERİ MÜMKÜN OLMADIĞI GİBİ, EŞLERİN DE ANCAK BİRLİKTE EVLAT EDİNEBİLECEKLERİ, TEK BAŞINA EVLAT EDİNEMEYECEKLERİ HÜKMÜ GETİRİLMİŞTİR.

8.     RIZA ŞARTI

 A)EVLAT EDİNİLENİN RIZASI : MEDENİ KANUNUN 308. MADDESİNE GÖRE, "AYIRT ETME GÜCÜNE SAHİP OLAN, RIZASI OLMADIKÇA EVLATLIĞA ALINAMAZ.
ANA VE BABANIN RIZASI : EVLAT EDİNİLEN AYIRT ETME GÜCÜNE SAHİP OLMAKLA BİRLİKTE, VELAYET ALTINDA İSE, ANNE VE BABASININ RIZASI AYNEN GEREKLİDİR. BU RIZA KÜÇÜĞÜN VEYA ANA VE BABASININ OTURDUKLARI YER MAHKEMESİNDE SÖZLÜ VEYA YAZILI OLARAK AÇIKLANARAK TUTANAĞA GEÇİRİLİR. RIZA VERİLEBİLMESİ İÇİN EVLAT EDİNENLERİN ADLARININ BELİRTİLMİŞ OLMASI VEYA EVLAT EDİNENLERİN BELİRLENMİŞ OLMASI GEREKMEZ. ANA VE BABANIN RIZASI DOĞUMDAN SONRAKİ İLK 6 HAFTA GEÇTİKTEN SONRA VERİLEBİLİR. RIZANIN TUTANAĞA GEÇİRİLMESİNDEN SONRAKİ 6 HAFTA İÇİNDE AYNI USULLE GERİ ALINABİLİR. GERİ ALMADAN SONRA YENİDEN RIZA VERİLİRSE BU RIZADAN GERİ DÖNÜLEMEZ EĞER ANA VE BABADAN BİRİNİN KİM OLDUĞU BİLİNMİYOR VEYA UZUN SÜREDEN BERİDİR NEREDE OTURDUĞU BİLİNMİYORSA VEYA AYIRT ETME GÜCÜNDEN SÜREKLİ OLARAK YOKSUN BULUNUYORSA YA DA KÜÇÜĞE KARŞI ÖZEN YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ YETERİNCE YERİNE GETİRMİYORSA BU RIZA ARANMAZ. SON DURUM İÇİN RIZANIN ARANMAMASI KARARI İLGİLİYE YAZILI OLARAK BİLDİRİLİR. ( M.K. 310, 311, 312) .EVLAT EDİNİLECEK KİŞİ VESAYET ALTINDA İSE, AYIRT ETME GÜCÜNE SAHİP OLUP OLMAMASINA BAKILMAKSIZIN VESAYET DAİRELERİNİN İZNİYLE EVLAT EDİNİLEBİLİR.

B) EVLAT EDİNENİN RIZASI: EVLAT EDİNME SAHSA SIKI SURETTE BAĞLI BİR HAK OLDUĞUNDAN, EVLAT EDİNMENİN TEMYİZ KUDRETİNE SAHİP OLMASI GEREKİR. EĞER EVLAT EDİNMEK İSTEYEN KİMSE MÜMEYYİZ BİR KISITLI İSE, VASİNİN VE AYRICA SULH HÂKİMİNİN VE ASLİYE MAHKEMESİNİN İZNİ GEREKLİDİR.  

C) EŞİN RIZASI: EVLAT EDİNİLEN EVLİYSE, EŞİNİN DE RIZASININ BULUNMASI GEREKLİDİR.

EVLAT EDİNMENİN SONUÇLARI 

1) EVLENME YASAĞI: EVLÂT EDİNEN İLE EVLÂTLIĞIN VEYA BUNLARDAN BİRİ İLE DİĞERİNİN ALTSOYU VE EŞİ ARASINDA EVLENME YASAKTIR.

2) MİRAS: EVLATLIK EVLAT EDİNEN KİMSENİN MİRASÇISI OLUR. BUNA KARŞILIK, EVLAT EDİNEN VE HISIMLARI EVLATLIĞIN MİRASÇISI OLAMAZ. EVLATLIĞIN ASİL AİLESİNDEKİ MİRASÇILIĞINA DA HALEL GELMEZ.

3) VELAYET: EVLAT EDİNİLEN KÜÇÜK İSE, KENDİ ÖZ ANNE VE BABASININ VELAYETİNDEN ÇIKAR, EVLAT EDİNENİN VELAYETİ ALTINA GİRER. ANA BABAYA AİT TÜM HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLER EVLAT EDİNENE GEÇER.

4) NAFAKA: EVLATLIK VE EVLAT EDİNEN BİRBİRİNDEN KARŞILIKLI OLARAK NAFAKA İSTEYEBİLİRLER.

5) İSİM VE SOYİSİM: M.K. 314 MADDESİ UYARINCA, EVLATLIK, EVLAT EDİNENİN SOYADINI ALIR. EVLAT EDİNEN İSTERSE ÇOCUĞA YENİ BİR AD VEREBİLİR. ERGİN OLAN EVLATLIK DA DİLERSE EVLAT EDİNENİN SOYADINI ALABİLİR.

6) VATANDAŞLIK: BİR TÜRK´ÜN EVLATLIK EDİNDİĞİ YABANCI HENÜZ REŞİT DEĞİLSE VE ANA BABASININ YERİ BİLİNMİYOR VEYA KENDİLERİ BULUNAMIYORSA, YAHUT EVLATLIK VATANSIZ OLUYORSA, O TAKDİRDE TÜRK VATANDAŞI OLUR.

7) EVLATLIĞIN ÖZ ANA VE BABASIYLA KİŞİSEL İLİŞKİLERİ: YARGITAY İÇTİHADINA GÖRE, EVLATLIĞIN ÖZ ANA VE BABASI, KÜÇÜK ÇOCUKLARIYLA KİŞİSEL İLİŞKİ KURMA SAHİPTİR.

 

 
Bugün Tekil: 81 Bugün Çoğul: 174 Dün Tekil: 547 Toplam Tekil: 1640721 Toplam Çoğul: 4058699
        Dataişlem