,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
CEZA HUKUKUNDA KABAHAT NEDİR VE TÜRLERİ NELERDİR? / 01-08-2014
 KABAHAT VE TÜRLERİ

KABAHAT VE TÜRLERİ NELERDİR? CEZASI NEDİR?

Kabahat bir suç değildir. Dolayısıyla bir suç işlediğinizde hakkınızda kolluk kuvvetlerince (polis,jandarma) arama, yakalama, gözaltı gibi işlemler yapılamaz.

            Kabahat Türleri :

Emre aykırı davranış

Dilencilik

Kumar

Sarhoşluk

Gürültü

Rahatsız etme

İşgal

Tütün mamullerinin kapalı alanlarda tüketilmesi

Kimliği bildirmeme

Çevreyi kirletme

Afiş asma

Kanuna göre yasak olmayan silahları park, meydan, cadde veya sokaklarda görünür bir şekilde taşımak kabahattir.

Trafik para cezası, Nüfus para cezası, Askerlik para cezası, Seçime veya Halk oylamasına katılmama durumunda da para cezası ödenir.

Hakkınızda İdari para cezasını, kendini görev alanına giren yerlerdeki kamu görevlileri vermeye yetkilidir; polis, jandarma, zabıta gibi. Birden fazla kabahat işlemişseniz, içlerinden en ağır olan tek idari para cezası verilir. Örneğin; bir restorantta sigara içmeye başlayıp bir de gürültü çıkartmış iseniz bu fiillerden kapalı alanda tütün mamullerini tüketmek ve gürültü kabahatini işlediğiniz iddia edildiğinde sadece iki kabahatten hangisine daha ağır para cezası öngörülmüşse onu ödersiniz.

Aynı kabahati birden fazla işlemişseniz işlemiş olduğunuz her bir kabahatle ilgili olarak ayrı ayrı idari para cezası ödersiniz.

İdari para cezası tutanağında neler olmalıdır?

Hakkınızda tutulan idari para cezası tutanağında;

Kimlik bilgileriniz ve adresiniz, hakkınızda idari yaptırım kararı verilmesini gerektiren kabahat fiili, bu fiili işlediğinizi gösteren bütün deliller, kabahati işlediğiniz yer ve zaman, karar tarihi ve kararı veren kamu görevlilerinin kimliği açık bir şekilde yazılır.

İDARİ PARA CEZASINA KARŞI İTİRAZ YOLU

**  idari para cezasına karşı kararın tebliğ veya tefhiminden (yüze karşı okunmasından) itibaren 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz edebilirsiniz.

** hakkınızda verilen idari para cezası 3.000,00 TL ve altında ise (her yıl güncellenen bir rakamdır) itirazınızı inceleyen mahkemenin vereceği karar kesindir. Bu sınırın üzerindeki cezalar için ise 7 günlük süre içinde bir üst mahkemeye itiraz etme hakkınız vardır.

** idari para cezasına karşı dair makbuz uygulama sırasında imzanız alınarak size teslim edilmediyse itiraz süreniz, bildirdiğiniz adrese makbuz gelince başlar.

 
Bugün Tekil: 83 Bugün Çoğul: 187 Dün Tekil: 547 Toplam Tekil: 1640722 Toplam Çoğul: 4058712
        Dataişlem