,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
ÇEK,CİRO VE CİRO ZİNCİRİ / 15-12-2011

ÇEK,CİRO VE CİRO ZİNCİRİ

Devir konusu çekin niteliğine göre değişmektedir. Çek hamiline olabileceği gibi bir lehtar adına da keşide edilebilir. Çeklerde devir ciro ve teslim ile olur.

Ciro çekin devri için gerekli olan ve çekin arka yüzüne yapılan bir şeydir diye tarif edilebilir. Değerli Hocalarımız bu tarife kıza bilir ama en basit şekliyle budur. Ciro sadece ad/unvan ve imza ile olabileceği gibi, ciro sonraki ciranta gösterilerek de yapılabilir.

Tüm bu ön bilgiler niçin? Çünkü ciro zincirindeki bozukluk şeklinde kendini gösteren bir hukuki durum var. Bu bozukluk kendisini nasıl gösterir? Şöyle örnekleyelim;

-Mehmet Çek keşide etti diyelim (Çek hamiline olsun bu örnekte) Hasan ve Hüseyin isim ve imza ile çeki Hakan’a verdi diyelim Hakan burada meşru hamil olup, çeki bankaya ibraz etme ve arkası yazıldıktan sonra icra takibine konu etmeye yetkilidir.

-Tekrar Mehmet bir çek keşide etti diyelim (Çek üzerinde lehtar Hakan gözüküyor diyelim) bu çekte ilk ciranta lehine düzenlenen çekin meşru hamili Hakan olması gerekirken çek üzerindeki ilk lehtar Hatice ise ne olur? Bu durumda çekteki ciro zincirindeki bozukluk sebebiyle çek kendinden istenilen fonksiyonu ifaya yetersiz olur. Ancak Hakan bu çekte ciro içerisinde bir yerde (çeki Hatice’dan sonra Hüseyin ciroladı diyelim) Hüseyin’den sonra cirolarsa durum ne olur? Çek üzerindeki ciro zinciri içerisinde bir yerde lehtarın olması ciro zincirindeki bozukluğu bertaraf eder ve çek kendisinden istenilen tüm fonksiyonları yerine getirebilen bir kambiyo senedi olarak hukuk âlemindeki görevine devam eder.

 

 
Bugün Tekil: 1431 Bugün Çoğul: 2637 Dün Tekil: 1258 Toplam Tekil: 1643328 Toplam Çoğul: 4063869
        Dataişlem