,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
İLERİ TARİHLİ ÇEK / 15-12-2011

İleri tarihli çek dediğimizde anlaşılması gereken çekte vade olduğu değil çekin tanzim tarihinin ileri tarihli olarak atılmasıdır. Bu şekilde düzenlenen çek bankaya ibraz edilerek keşide tarihinden önceki bir tarihte icra işlemlerine konu olabilir.

 Kısa ve özetin özeti bir bilgiden sonra çekin kullanımının nasıl olduğunu ve ileri tarihli çekin neden var olduğunu açıklamak isterim. İleri tarihli çek; üzerinde yazılı keşide tarihinde bankaya ibraz edilmesi için yapılan işin ya da alınan malın karşılığı oyarak sözleşmenin karşı tarafına verilir. Normal şartlarda sözleşmenin karşı tarafı çeki keşide gününden sonraki ibraz süresi içerisinde bankaya ibraz eder ve karşılığını alır. Ancak ya hamilin ciro yolu ile el değiştirmesi ya da ticari hayattaki dedikodular(şirket battı batıyor gibi) sebebiyle çekler bankaya keşide tarihinden önceki bir tarihte ibraz edilir.

Burada ilginç olan durum şu; çek keşide edilirken keşideci dilediği tarihi atabilir ancak, çekin yetkili hamili bu çekteki tarihi bilerek ve isteyerek kabul eder. Borçlar kanunun genel prensibi gereği icap ve kabulle iki kişi arasında sözleşme kurulmuş olur. Bu sözleşme yukarıda bahsettiğim durumlarda yetkili hamil tarafından ihlal edilir ve çek bankaya ibraz edilebilir.

İbraz edildiği zaman çek icraya konu olmaya hazırdır. Çek keşidecisi ve cirantaları hakkında icra takibi başlatılabilir.

Karşılıksız çek keşide etme icra hukukunun yanı sıra ceza hukukunu da ilgilendiren bir fiildir. Şöyle ki; ileri tarihli bir çekin ibrazı sonrasında karşılıksız çek keşide etme suçu oluşmuş olur ancak şikâyet hakkı denen bir durum mevcuttur ve bu hak çekin üzerinde yazılı keşide tarihinden itibaren ibraz süresi kadar ve ilave olarak düzeltme hakkı süresi bitiminde çek şikâyet hakkı doğmaktadır.

 
Bugün Tekil: 83 Bugün Çoğul: 201 Dün Tekil: 547 Toplam Tekil: 1640722 Toplam Çoğul: 4058726
        Dataişlem