,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
GOOGLE ADWORDS ANAHTAR KELİME SEÇİMİ İLE HAKSIZ REKABET FACEBOOK ÜZERİNDEN YAPILAN DOLANDIRICILIK / 14-09-2015
 GOOGLE ADWORDS ANAHTAR KELİME SEÇİMİ İLE HAKSIZ REKABET

FACEBOOK ÜZERİNDEN YAPILAN DOLANDIRICILIK

Sosyal medya kullanımının çok büyük bir popülasyona ulaşması sebebiyle sosyal medya üzerinden çeşitli suçlarda işlenebilir hale gelmiştir. Özellikle facebook sitesi kullanıcılarının arasında yaşanan Hakaret, Tehdit ve Dolandırıcılık olayları hakkında şikâyetler yapılmış ve örnek birçok Yargıtay Kararı oluşmuştur. Karar incelememizde Facebook hesabı hacklenerek yapılan dolandırıcılık suçu hakkında bilgiler vereceğiz.

KARAR ÖZETİ: Sanık, mağdur katılanın arkadaşı olan kişinin Facebook sitesindeki hesabını hileli yöntemlerle ele geçirerek mağdur katılana mesaj göndermiş ve mesajlaşma esnasında internet banka hesabı kullandığını öğrenmiş ardından mağdur katılandan geri ödemek kaydı ile para istemiştir. Mağdur katılan Sanık …..’yı Facebook arkadaşı zannederek sanık tarafından verilen telefon numarasına internet banka hesabı aracılığı ile TL yüklemiş ayrıca da para göndermiştir. Paranın gönderilmesinden sonra arkadaşına ait Facebook hesabının askıya alınması sebebiyle şüphelenmiş ve banka ile iletişime geçtiğinden paranın gönderilmesinden sonra hemen çekildiğini öğrenmiş ve arkadaşını aramıştır. Arkadaşının Facebook hesabının çalındığını söylemesi üzerine sanığın arkadaşı olmadığını ve kendisini dolandırdığını anlayarak şikâyetçi olmuştur. Şikâyet sonunda Yerel Mahkemece Nitelikli dolandırıcılık olarak verilen ceza sanık vekilinin temyizi sonrasında Yargıtay’ca incelenmiş kanuna ve usule uygun olması sebebiyle onanmıştır.

İLGİLİ KONULAR

FACEBOOK ARACILIĞI İLE DOLANDIRICILIK

(Başkasına ait Facebook hesabını hackleyerek ele geçirdikten sonra hesap sahibinin arkadaşını aldatarak telefonuna TL yükletmesi Nitelikli Dolandırıcılık suçunu oluşturacaktır.)

NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK SAYILMASI

( Başkasına Ait Facebook Hesabını Ele Geçirerek Hesap Sahibinin Arkadaşı Olan Katılandan Para Talep Edildiği Dolandırıcılık suçunun nitelikli hali sayılacağı)

FACEBOOK HESABININ ELE GEÇİRİLMESİ

(Facebook hesabının ele geçirilmesi  başlı başına bir suç iken bu suçun dolandırıcılık amacıyla yapılması sebebiyle hesabın ele geçirilmesi için ayrıca ceza verilemeyeceği)

FACEBOOK HACKLEYEREK HESAP SAHİBİNİN ARKADAŞINDAN PARA İSTEME

(Mağdur Katılanın Sanığın Vermiş Olduğu GSM Hattına kandırılarak TL gönderdiği suçun bu anda oluştuğu)

GSM HATTINA TL YÜKLETME

(Nitelikli Dolandırıcılık Suçunu Oluşturduğu)

BİLİŞİM SUÇU

(Bilişim Sistemlerin Aracı kılınması sebebiyle dolandırıcılığın nitelikli hal aldığı)

KANUN MADDESİ

5237/m.158

YARGITAY KARARI

T.C.

YARGITAY

CEZA DAİRESİ

2013/14846

2013/12178

1.7.2013

DAVA: Dosya incelenerek gereği düşünüldü:

KARAR: Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir.

Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır.

Hilenin kandırıcı nitelikte olup olmadığı olaysal olarak değerlendirilmeli, olayın özelliği, mağdurun durumu, fiille olan ilişkisi, kullanılan hilenin şekli, kullanılmışsa gizlenen veya değiştirilen belgenin nitelikleri ayrı ayrı nazara alınmalıdır.

Sanığın, katılanın facebook hesabını kullandığı sırada, katılanın arkadaşı olan B. H. E.’in facebook hesabını bir şekilde ele geçirerek katılana mesaj gönderdiğini, internet banka hesabı kullanıp kullanmadığını sorduğu, kullandığını öğrenince de kendisinden iade etmek şartıyla 450,00 TL para istediği, katılanın Akbank internet bankacılığı aracılığıyla sanığın vermiş olduğu 0532 … .. .. numaralı GSM hattına 450,00 TL para gönderdiğini, daha sonra B. H. E.’in facebook sayfasının dondurulduğunu görünce şüphelendiği ve bankadan yaptığı araştırmada gönderdiği paranın 9 dakika sonra Antalya Kumluca’da bulunan ATM’den çekildiğini öğrendiği, B.’yi aradığında facebook hesabının çalındığını söylediği, ATM güvenlik kamera kayıtlarının temin edilerek emanete alındığı, havalenin yapıldığı 0532 … .. .. numaralı GSM hattının sanık M.’un annesi F. Ç. adına kayıtlı olup sanığın gözaltına alındığı 25.12.2012 tarihinde yapılan üst aramasında suça konu hattın sanığın cep telefonuna takılı halde üzerinde bulunduğu olayda, nitelikli dolandırıcılık suçunun oluştuğu yönündeki kabulde bir isabetsizlik görülmemiştir.

SONUÇ: Yapılan yargılamaya, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin kovuşturma sonuçlarına uygun olarak oluşan kanaat ve takdirine, incelenen dosya kapsamına göre, sanığın yerinde görülmeyen temyiz itirazlarının reddiyle, hükmün ONANMASINA, 01.07.2013 tarihinde oybirliği ile karar verildi.

 
Bugün Tekil: 203 Bugün Çoğul: 499 Dün Tekil: 1276 Toplam Tekil: 1637303 Toplam Çoğul: 4049924
        Dataişlem