,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
HUKUK MAHKEMELERİNİN GENEL TANITIMI / 15-12-2011

SULH HUKUK MAHKEMESİ:

Bir il veya ilçede bulunması gereken temel mahkemelerden birisidir. Asliye Hukuk Mahkemesi ile benzer davalara bakmakla görev sınırları vardır. Yani mesela tapu kaydında düzeltim, tespit, alacak veya tazminat gibi bir dava açılırsa davacının dava dilekçesinde dava değerini belirtmesi gerekiyor. Dava dilekçesindeki dava değeri Sulh Hukuk Mahkemesi ve Asliye Hukuk Mahkemesi arasındaki görev sınırını belirler. 2011 yılı itibariyle görev sınırı 7.780,00 TL’dir. Bunun dışında Sulh Hukuk Mahkemesi mirasçılık belgesi verilmesi (veraset), vasi tayini, ortaklığın giderilmesi, kira sözleşmesine dayanan tahliye gibi davalara bakar. Benim kanımca Sulh Hukuk Mahkemeleri’nin en kötü yanı iş yükünün büyük bir kısmını oluşturan mirasçılık belgesi verilmesi (veraset) davalarıdır. Çünkü çoğu yerde mirasçılık belgesi verilmesi (veraset) davaları duruşma günü verilmeden anında sonuçlandırılan davalardır. Bu da zabıt katibi açısından bir yerde anında bitirilmesi gereken bir iş durumuna gelmektedir ve bazı veraset hesaplamaları da gerçekten kafa karıştırıcı olabilmektedir.

ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ:

Bir il veya ilçede bulunması gereken temel mahkemelerden bir diğeri de Asliye Hukuk Mahkemesi’dir. Eğer küçük bir yerde çalışıyorsanız Asliye Hukuk Mahkemesi artık sizin bakış açınıza göre avantajlı veya dezavantajlı olabilir. Küçük bir yerde Asliye Hukuk Mahkemesi’nde çalışıyor olmanız demek aynı zamanda Aile, İş, Ticaret, Tüketici, Fikri ve Sınai Haklar veya Kadastro mahkemesinde çalışıyor olmanız demek oluyor. Çünkü nüfusun az olduğu yerlerde Asliye Hukuk Mahkemesi bu saydığım mahkemelerin görev alanına giren davaların hepsine onların sıfatıyla bakar. Tabii bu da az çok bu mahkemelerin hepsinin usullerini öğrenmeniz gerektiği anlamına geliyor. Bunun dışında Sulh Hukuk Mahkemesi’nde belirttiğim gibi 2011 yılı itibariyle 7.780,00 TL görev sınırından sonraki tapu kaydında düzeltim, tespit, alacak veya tazminat davalarına ve nüfus kaydında düzeltim, iflasa ilişkin davalar, vakıflarla ilgili davalar, kamulaştırma davaları gibi davalara da Asliye Hukuk Mahkemesi bakar.

AİLE MAHKEMESİ:

Aile Mahkemesi aslında isminden kendini çok güzel özetliyor. Aile Mahkemesi boşanma, nafaka, velayet, evlenmeye izin, iddet müddetinin kaldırılması, ailenin korunması gibi davalara bakar. Bence Aile Mahkemesi’nin en rahat tarafı taraf sayısı. Malum bir davacı bir de davalı oluyor. Bu da işlerin hızlanması açısından kesinlikle artı bir durum. Taraf teşkilinin sağlanması çok daha rahat oluyor.

İŞ MAHKEMESİ:

İşçi ve işveren arasında oluşan anlaşmazlıkları çözüme ulaştıran bir mahkemedir. İş Mahkemelerinde görülen davaların 2 ay içinde, Yargıtay aşamasında da 1 ay içinde sonuçlandırılması gerekir. Yani seri bir şekilde ilerleyen bir usulü vardır. Tabii ki bu dediklerim teoride kalıyor biraz. Her zaman bu kadar hızlı bir şekilde bir ilerleme söz konusu olmayabilir.

İCRA HUKUK MAHKEMESİ:

İcra Müdürlüklerinde yapılan işlemlere karşı açılan davalara bakılan mahkemedir. İcra Müdürlükleri de yapacakları bazı işlerin nasıl olması gerektiği hususlarında İcra Hukuk Mahkemesi’ne başvurabilmektedirler. Ayrıca İcra Hukuk Mahkemesi hakimi ilgili İcra Müdürlüğü personelinin idari amiri konumundadır.

KADASTRO MAHKEMESİ:

Kadastro Mahkemesi kadastro çalışmaları bitmiş bir il veya ilçede çok da fazla dosya sayısı olmayan bir mahkemedir. Kadastro çalışmalarını ve tapu sicillerini ilgilendiren bazı davalara bakar. Kadastro Mahkemesi’nin güzel yanı arşivi olmayan tek mahkemedir. Çünkü Kadastro Mahkemesi’nde kesinleşip işi bitmiş bir dosya tapu müdürlüğüne teslim edilerek tapuya tescili sağlanır ve dosya tapu müdürlüğünde muhafaza edilir. Kadastro Mahkemesi’nin kötü yanı ise az dosyanız bile olsa tarafların çok fazla olabilmesidir. Çok eskilere dayanan dosyaları olabilir. Hatta çoğu dosya sizden yaşlı da olabilir. Bu da dosyada çok fazla taraf olması demek oluyor. Çünkü hukuk mahkemelerinde taraflar öldüğünde dava onların mirasçıları üzerinden devam ediyor. Bu da bazen içinden çıkılmaz bir duruma dönüşebiliyor.

FİKRİ ve SINAİ HAKLAR MAHKEMESİ:

Her türlü telif ve patentlerle ilgili davalara bakan mahkemedir. İlk olarak 2000 yılında sadece İstanbul’da kurulmuştur. Daha sonra 2001 yılında Ankara’da da bir tane kurulmakla 2005 yılından sonra ise Asliye Hukuk Mahkemesi bulunan yerlerde Asliye Hukuk Mahkemelerin de Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi olarak davalara bakmasına karar verilmiştir. Çok ilginç patent olaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Mesela biz bir keresinde bulunduğum yerdeki hastanenin tabelalarının patent davası için hastanenin birkaç tabelasını sökmüştük.

TÜKETİCİ MAHKEMESİ:

Üretici ve tüketici arasındaki her türlü sorunun çözümünde başvurulan mahkemedir. Tüketici Mahkemesi’nin Türk hukuk tarihinde ilk defa yapılan bir uygulaması vardır. İlk defa mahkemeler dışında bir çözüm yoluna başvurulması öngörülmüştür. Bu da tüketici sorunları hakem heyetidir. Bir kişi Tüketici Mahkemesi’ne dava açacaksa açacağı davanın 2011 yılı itibariyle 2.693,78 TL’nin üzerinde olması gerekmektedir. Eğer belirtilen miktarın altındaysa mahkemeye başvurmadan önce tüketici sorunları hakem heyetine başvurması gerekmektedir. Eğer tüketici sorunları hakem heyetinde verilen kararı da uygun görmezse o zaman Tüketici Mahkemesi’ne dava açabilir. Belirtilen sınırın üstündeyse de zaten direkt olarak Tüketici Mahkemesi’ne dava açabilir ya da tüketici sorunları hakem heyetine başvurabilir.

ASLİYE TİCARET MAHKEMESİ:

Asliye Ticaret Mahkemesi ticari nitelikli davaların yoğun olduğu yerlerde kurulan bir mahkemedir. Şimdiye kadar saydığım bütün mahkemeler tek hakimli iken Asliye Ticaret Mahkemesi 2 üye ve 1 başkandan oluşan heyet şeklinde çalışır. Açılan davaya 2011 yılı itibariyle 7.780,00 TL’nin üzerindeyse Asliye Ticaret Mahkemesi bakar. Bu değerin altındaysa Sulh Hukuk Mahkemesi bakar. Eğer ki müstakil bir Asliye Ticaret Mahkemesi yoksa açılan davaya Asliye Hukuk Mahkemesi bakar.

DENİZCİLİK İHTİSAS MAHKEMESİ:

Denizcilikle ilgili ticari sorunların giderilmesi için 2004 yılında kurulan ve Türkiye’de sadece İstanbul Adliyesi’nde bulunan mahkemedir.

 

 
Bugün Tekil: 84 Bugün Çoğul: 284 Dün Tekil: 547 Toplam Tekil: 1640723 Toplam Çoğul: 4058809
        Dataişlem