,
 
Menu
Anasayfa Hakkımızda Kadromuz Çalışma Alanlarımız Linkler Önemli Bilgiler İletişim
BANKADAKİ PARANIZ BİR ANDA BUHARLAŞIRSA... / 15-12-2011


Hayatımızın artık en önemli parçalarından bir haline gelen internette bilgi güvenliği en önemli konunun başında geliyor. Bu güvenlik sağlanırken kullanıcılara olduğu kadar hizmet sağlayıcılara da büyük iş düşüyor. Peki, bankadaki paramız bir anda buharlaşırsa ne yapacağız?
Sanal ortamda yapılan bir alışverişte, satın aldığınız mal veya hizmetin bedelini teslim sırasında ödemiyorsanız havale, eft yahut kredi kartı ile muhakkak bir bankadan hizmet almanız gerekiyor. Yine şubeye gitmek yerine bilgisayar başına oturuyorsanız bir bankanın sanal bankacılık hizmetinden faydalanıyorsunuz. Milyonlarca tüketiciye hizmet veren bankalar, verdikleri hizmet karşılığında az da olsa bir bedel alıyorlar. Bir bedel almasalar dahi bankacılık hizmetlerinde tercih eden müşteri sayısınca bankanın değeri artıyor. Bu nedenle bir müşteriye karşılık maddi olarak daha güçlü durumdaki bankanın internetten yapılacak işlemler dolayısıyla alması gerekli güvenlik önlemleri yönünden daha fazla çalışma yapması gerekiyor.
İstanbul’da bir bankanın Taksim ve Şişli şubelerinde bulunan hesaplarından rızası dışında yine aynı bankanın Antalya’daki şubesine aktarım yapılan kişinin banka aleyhine açtığı maddi tazminat davası lehine sonuçlandı. Davalı bankanın vekili nternet aracılığıyla müşteri hesaplarına girilebilmesinin ancak müşterilerin kişisel bilgi, şifre ve parolalarının kullanılması suretiyle mümkün olduğunu, davacının işlemlerinin müvekkilince sağlanan güvenlik çemberi programı yüklü olmayan bilgisayarlar kullanılarak yapıldığını savunarak, davanın reddini istedi.
Mahkeme ise dava dosyası içerisindeki bilgi ve belgelere göre davacının mevduat ve yatırım hesaplarında bulunan paraların davalı bankaya karşı gerçekleştirilen sahtecilik eylemi ile çekilmiş olmasına ve ispat yükümlülüğü kendisine düşen davalı bankanın olayda davacının müterafik kusuru bulunduğunu veya kişisel bilgilerinin davacının kusuruyla ele geçirildiğini kanıtlayamamış olması gerekçeleriyle banka aleyhine açılan davada maddi tazminat talebinin kabulüne karar verdi.
            İnternet mağdurunun davayı kazanmasıyla mağduriyeti giderildiği akla gelebilir. Peki ya, davayı açtığı süre ile kararın kesinleşmesine kadar ödeyemediği elektrik, su, kira, kredi kartı borcu ne olacak? Davacı pekala, belki de tüm parasının buhar olması nedeniyle bu giderlerini karşılayamaz hale gelebilir, temerrüde düşebilir, suyu-elektriği kesilebilir. Ülkemizde davaların pek de kısa sürmediği göz önüne alınırsa birikmiş parasından başka güvencesi olmayan kişilerin büyük sıkıntıya düşebileceği göz ardı edilmemeli.
Somut olayda davacının manevi tazminat talepleri ise davacının hesaplarından çekilen paraların dışında maddi veya manevi bir zarara uğradığının ispatlanamadığı gerekçesiyle reddedildi. Bu tür zararları olsa ve bunları ispatlayabilse idi davacı şüphesiz bunları da hem de faizi ile bankadan tahsil edecekti.

İstanbul’da bir bankanın ....... şubelerinde bulunan hesaplarından rızası dışında yine aynı bankanın ....... şubesine aktarım yapılan kişinin banka aleyhine açtığı maddi tazminat davası lehine sonuçlandı. Davalı bankanın vekili nternet aracılığıyla müşteri hesaplarına girilebilmesinin ancak müşterilerin kişisel bilgi, şifre ve parolalarının kullanılması suretiyle mümkün olduğunu, davacının işlemlerinin müvekkilince sağlanan güvenlik çemberi programı yüklü olmayan bilgisayarlar kullanılarak yapıldığını savunarak, davanın reddini istedi.

Mahkeme ise dava dosyası içerisindeki bilgi ve belgelere göre davacının mevduat ve yatırım hesaplarında bulunan paraların davalı bankaya karşı gerçekleştirilen sahtecilik eylemi ile çekilmiş olmasına ve ispat yükümlülüğü kendisine düşen davalı bankanın olayda davacının müterafik kusuru bulunduğunu veya kişisel bilgilerinin davacının kusuruyla ele geçirildiğini kanıtlayamamış olması gerekçeleriyle banka aleyhine açılan davada maddi tazminat talebinin kabulüne karar verdi.

            İnternet mağdurunun davayı kazanmasıyla mağduriyetinin giderildiği akla gelebilir. Peki ya, davayı açtığı süre ile kararın kesinleşmesine kadar ödeyemediği BORÇLARI ne olacak? Davacı pekala, belki de tüm parasının buharlaşması nedeniyle bu giderlerini karşılayamaz hale gelebilir, temerrüde düşebilir, elektriği-suyu kesilebilir. Ülkemizde davaların pek de kısa sürmediği göz önüne alınırsa birikmiş parasından başka güvencesi olmayan kişilerin büyük sıkıntıya düşebileceği göz ardı edilmemeli.

Somut olayda ise; davacının manevi tazminat talepleri, davacının hesaplarından çekilen paraların dışında maddi veya manevi bir zarara uğradığının ispatlanamadığı gerekçesiyle reddedildi. Bu tür zararları olsa ve bunları ispatlayabilseyidi davacı şüphesiz bu zararlarını da faizi ile birlikte bankadan tahsil edebilecekti.

 
Bugün Tekil: 200 Bugün Çoğul: 449 Dün Tekil: 1276 Toplam Tekil: 1637300 Toplam Çoğul: 4049874
        Dataişlem